×

به اشتراک بگذارید

  • کابینت مینیمال

در نیمه دوم قرن بیستم سبکی در هنرهای تجسمی آمریکا پدید آمد که به سبک مینیمالیسم (Minimalism) معروف شد.برای اجرای کابینت نیز این سبک قابل اجرا می باشد. اساس این سبک که بعدها در دکوراسیون داخلی در همه کشورهای دنیا کاربرد بسیاری پیدا کرد، بر سادگی و بهره‌گیری از کیفیت ناب رنگ و فرم بود. طراحی آشپزخانه در این نوع دکوراسیون و همچنین طراحی کابینت مینیمال هم خارج از این اندیشه و ساختار نبود. سبک مینیمالیسم در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی یکی از محبوب‌ترین سبک‌های معماری و دکوراسیون و کابینت مدرن در دوران مدرن تاکنون بوده است. برای درک ویژگی‌های این سبک در ساخت کابینت مینیمال ابتدا باید با خصوصیات آن آشنا شویم.

با ما در مروری بر ویژگی‌های این سبک کمینه‌گرا و ساده، و نگاهی به اصول طراحی کابینت مینیمال همراه باشید.

کابینت مینیمال

مینیمالیسم سبکی ساده است که از کمترین و ساده‌ترین فرم‌ها و شکل‌ها در طراحی بهره می‌گیرد. هم‌زمان با سادگی فرم و رنگ در معماری مدرن، هنرمندان مینیمالیست نیز به نوعی طراحی روی آوردند که دور از پیچیدگی سبک‌های پیشین در هنر اروپا و آمریکا بود. نمود این سبک در طراحی داخلی با کمک گرفتن از عناصری با شکل‌های ساده و رنگ‌های خنثی نمایان شد. سبکی که به دور از مبلمان پرنقش‌ونگار، و دکوری‌هایی با نقش‌های پیچیده بود. سبکی که فقط روی سادگی فرم و رنگ تاکید داشت. با ما همراه باشید تا بدانیم کابینت آشپزخانه مینیمال چیست و ویژگی‌های آن کدام است.این سبک جزو کابینت لوکس محسوب می شود.

آشپزخانه مینیمال چگونه است؟

اصول و قوانین آشپزخانه مینیمال و طراحي آشپزخانه مدرن خارج از اصول کلی دکوراسیون مینیمال نیست. در واقع اگر بدانید ویژگی‌های کابینت آشپزخانه مینیمال چیست، به ویژگی‌های فضای کلی آشپزخانه هم پی می‌برید. فضای آشپزخانه‌های مینیمال فضایی خلوت و به دور از شلوغی‌ها و درهم ریختگی‌های آشپزخانه‌های معمول سبک‌های سنتی است. دکوراسیون و طراحی کابینت مینیمال در این آشپزخانه‌ها به‌گونه‌ای است که کابینت‌ها ظاهری ساده دارند و هیچ‌گونه پیچیدگی در طراحی آنها دیده نمی‌شود.

در این آشپزخانه‌ها نباید وسایل زیادی روی کابینت‌ها چیده شوند. نکته‌ای که در سبک‌های دیگر دکوراسیون پسندیده است.کابینت در آشپزخانه مینیمال همان سادگی و کمینه‌گرایی دکوراسیون مینیمال را دارد. در واقع در پاسخ این پرسش که کابینت آشپزخانه مینیمال چیست هم باید گفته شود کابینت‌هایی ساده هستند که کمترین ویژگی‌های تزئینی را در خود دارند. روی کابینت‌های مینیمال هم هیچ شلوغی و آشفتگی دیده نمی‌شود.

همه بخش‌های یک آشپزخانه مینیمال باید با یگدیگر هماهنگی داشته باشند. علاوه‌بر طراحی و ساخت کابینت مینیمال در این آشپزخانه‌ها، بخش‌های دیگر آن مانند میز و صندلی‌ها، کف، دیوارها، جزیره، سینک ظرف‌شویی، لوستر و حتی وسایل برقی آشپزخانه هم باید با این فضا هماهنگی داشته باشند.کابینت مینیمالطراحی کابینت مینیمال چگونه است؟

طراحی و ساخت کابینت مینیمال ساده، منظم و جادار است. کابینت‌ها در آشپزخانه مینیمال طرحی خطی دارند. هیچ‌گونه نقش و کنده‌کاری روی بدنه کابینت‌ها دیده نمی‌شود. اگر بخواهید بدانید شکل دستگیره‌ها در کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید بگوییم که استفاده از دستگیره‌های زرق‌وبرق‌دار و هر چیزی که نشانگر تزئینات باشد، در ساخت کابینت مینیمال ممنوع است. در واقع یکی از ویژگی‌های بسیاری از کابینت‌های مینیمال دستگیره‌های مخفی آنها است.

بیشتر قفسه‌ها در طراحی و ساخت کابینت مینیمال به بیرون دید ندارند. این موضوع باعث می‌شود تا هیچ به‌هم‌ریختگی و آشفتگی در قفسه‌ها پیدا نباشد. اما اگر بپرسید فضای داخل کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید بگوییم فضایی بزرگ و جادار که به راحتی می‌توانید وسایل مختلف خود را در آنها قرار دهید. دکوراسیون مینیمالیسم با نظم و ترتیب وابستگی نزدیک دارد و تنها از مواد و مصالحی می‌توان در آن استفاده کرد که سادگی و خلوت بودن آن را حفظ کند.

انتخاب رنگ‌ها در طراحی کابینت مینیمال

تکلیف رنگ‌ها در طراحی کابینت مینیمال روشن است. ساخت کابینت مینیمال باید در رنگ‌های ساده و خنثی باشد و ازاین‌رو بهترین رنگ‌ها برای آن رنگ‌های سفید، خاکستری و سیاه است. البته رنگ چوب هم در طراحی و ساخت کابینت مینیمال جایگاه ویژه خود را دارد. انتخاب رنگ‌ها برای طراحی کابینت مینیمال شخصی است و می‌توانید با توجه به پسند و سلیقه خود آنها را انتخاب کنید. چیزی که مشخص است اینکه انتخاب رنگ‌ها باید از میان همین چند رنگ صورت گیرد.

از ترکیب رنگ‌ها هم می‌توانید در ساخت کابینت مینیمال استفاده کنید. یعنی رنگ زمینه را یکی از رنگ‌های خنثی مانند سفید و خاکستری انتخاب کنید و رنگ دیگری را برای کامل شدن ترکیب‌بندی مینیمال به آن بیفزایید. رنگ دوم شما می‌تواند رنگ چوب، خاکستری یا مشکی باشد. فقط دقت کنید که همه رنگ‌ها روشن یا تیره نباشند. اگر زمینه در طراحی و ساخت کابینت مینیمال شما روشن است، با یک رنگ تیره کنتراست ایجاد کنید. اگر هم زمینه تیره‌ای برای رنگ کابینت‌ها در نظر گرفتید، رنگ‌های روشن را در کنار آن استفاده کنید.

در کل درباره اینکه رنگ‌های کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید گفت فقط رنگ‌های خنثی و ساده را می‌توان در این آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار داد.

نورپردازی در طراحی کابینت مینیمال

نور طبیعی بهترین نور برای هر دکوراسیونی است. اما هرچقدر هم دکوراسیون آشپزخانه شما سرشار از نور طبیعی باشد، شب‌ها نیاز به نور لامپ‌ها دارید. نورپردازی در طراحی کابینت مینیمال باید با مدد از لوسترهای ساده باشد. نباید از لوسترهای شاخ‌وبرگ‌دار و تزئینی در این آشپزخانه‌ها استفاده کنید. لوسترهای مدرن و ساده که در بالای جزیره استفاده می‌شوند، بهترین زینت‌بخش و کامل‌کننده ساخت کابینت مینیمال هستند.

نورهای مخفی هم می‌توانند در بالای کابینت‌ها به کار روند و نورپردازی آشپزخانه را کامل کنند. نکته دیگر اینکه اگر بخواهید بدانید بهترین نور برای کابینت آشپزخانه مینیمال چیست، باید بگوییم نور سفید بهترین نور برای آن است.

انتخاب مواد و مصالح در طراحی کابینت مینیمال

دو بخش اصلی هر آشپزخانه‌ای کابینت‌ها و صفحه کابینت است. هرکدام از این دو بخش در دکوراسیون مینیمال مواد و مصالح مناسب خود را نیاز دارند.

* کابینت‌ها و دستگیره آنها:

اگر می‌خواهید بدانید جنس کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید بگوییم هر ماده‌ای که در ساخت کابینت‌های دیگر به کار می‌رود، در ساخت کابینت مینیمال هم کاربرد دارد. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه شود، رعایت سادگی در آنها است. نباید روی کابینت‌ها هیچ خط، طرح یا نقشی کنده‌کاری یا نقاشی شده باشد. پرکاربردترین موادی که در طراحی و ساخت کابینت مینیمال مورد استفاده قرار می‌گیرد، ورقه‌های کابینتی است که ساختار اصلی آنها را ام دی اف تشکیل داده است.

کابینت‌هایی از جنس هایگلاس، پلی اورتان، پلای وود، پلی گلاس و لمی گلاس از جمله مواد پرکاربرد در ساخت کابینت‌های مینیمال هستند. از چوب هم می‌توان در ساخت کابینت مینیمال استفاده کرد. در واقع در جواب اینکه بهترین کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید گفت این مواد تفاوت مهمی با ورق‌های کابینت سبک‌های دیگر ندارند.

اما اینکه دستگیره کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید گفته شود دستگیره‌هایی ساده و بدون هرگونه کنده‌کاری و تزئینات بهترین دستگیره‌ها هستند. دستگیره‌های میله‌ای یا یک دستگیره گرد کوچک هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.در بسیاری موارد نیز دستگیره‌ها در طراحی کابینت مینیمال به‌صورت مخفی طراحی می‌شوند تا هیچ مسئله‌ای ظاهر یکدست کابینت‌ها را دچار اشکال نکند.

* صفحه کابینت:

اینکه صفحه کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید گفت صفحه کابینت در این آشپزخانه‌‌ها تفاوت چندانی با آشپزخانه‌های دیگر ندارد. انواع سنگ‌های طبیعی و مصنوعی را می‌توان در این آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار داد. رنگ صفحه کابینت‌ها بیشتر سفید یا سیاه انتخاب می‌شوند که با سبک مینیمالیسم هماهنگی دارد. سنگ‌های مصنوعی کوارتز و کورین جلوه مدرن آشپزخانه شما را لوکس‌تر نشان می‌دهند.

در بین سنگ‌های طبیعی هم می‌توانید از مرمر و گرانیت استفاده کنید. البته برخی از انواع ام دی اف با روکش مناسب هم به‌عنوان صفحه کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بخش‌های مختلف یک آشپزخانه مینیمال:

یک آشپزخانه مینیمال مانند هر آشپزخانه دیگری بخش‌های مختلفی دارد. تفاوت بخش‌های مختلف آشپزخانه مینیمال با اجزای آشپزخانه‌های کلاسیک و سبک‌های دیگر، در سادگی این سبک است. در ادامه نگاهی به چگونگی این اجزا در یک آشپزخانه مینیمالیستی داریم.

1- جزیره:

جزیره آشپزخانه جایی است که افراد خانواده به دور آن جمع می‌شوند و شاید بعضی از وعده‌های غذایی را نیز در آنجا میل کنند. مواد و مصالحی که در طراحی کابینت مینیمال به کار گرفته شده‌اند، در این بخش هم استفاده می‌شوند. بسیاری مواقع در طراحی و ساخت کابینت مینیمال سینک آشپزخانه در جزیره کار گذاشته می‌شود. گاهی هم اجاق گاز در این بخش قرار می‌گیرد. اما طراحی اجاق گاز و سینک هم باید با سبک ساخت کابینت مینیمال هماهنگی داشته باشند.

اینکه کاربرد جزیره در کابینت آشپزخانه مینیمال چیست جواب ساده‌ای دارد. در پاسخ باید گفت چون جزیره جایی برای آماده‌سازی مواد خوراکی، دور هم جمع شدن خانواده و غذا خوردن است، باید امکانات مختلفی هم در آن پیش‌بینی شده باشد. از نمونه این امکانات، وجود پریز برق در آن است. با وجود پریز برق استفاده از وسایل برقی بر روی جزیره امکان‌پذیر می‌شود. همچنین می‌توانید گوشی هوشمند یا لپتاپ خود را زمانی که دور آن نشسته‌اید به برق وصل کنید.

2- میز و صندلی آشپزخانه:

اگر فضای کافی در آشپزخانه داشته باشید، برای کامل کردن دکوراسیون طراحی کابینت مینیمال خود نیاز به میز و صندلی دارید. میز و صندلی آشپزخانه شما هم باید ساده و بدون هرگونه پیرایه‌ای باشد. سطح نشیمن صاف، ساده و بدون نقش، و پایه‌ها و پشتی ساده مهم‌ترین ویژگی صندلی‌های یک آشپزخانه مینیمال است. صندلی‌های اپن و جزیره نیز همین ویژگی را باید داشته باشند. میز آشپزخانه هم میز ساده‌ای با همه ویژگی‌های مینیمالیستی است.

3- سینک ظرف‌شویی در طراحی کابینت مینیمال:

سینک‌های ساده و بزرگ، به رنگ‌های سفید صدفی، خاکستری و طرح سنگ سینک‌هایی هستند که برای کامل ساختن طراحی کابینت مینیمال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع اگر بخواهید بدانید بهترین سینک برای کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید بگوییم سینک‌های آشپزخانه مینیمال مکعبی، زاویه‌دار و گود هستند.

4- کف آشپزخانه:

از سنگ، سرامیک و پارکت می‌توانید برای کامل کردن طراحی و ساخت کابینت مینیمال و ایجاد فضای مینیمالیستی بهره بگیرید. کاشی و سرامیک کف آشپزخانه هم باید مانند بخش‌های دیگر آن ساده و بدون طرح و نقش باشد.

5- دیوار آشپزخانه:

کاشی‌های بین کابینتی در طراحی مینیمال ساده و مینیمالیستی هستند. بسیاری از این کاشی‌ها در اندازه‌های کوچک و به رنگ‌های ساده ساخته می‌شوند. کنار هم قرار گرفتن این کاشی‌های ساده بر روی دیوار و بین کابینت‌ها، کامل‌کننده طراحی کابینت مینیمال است.

6- وسایل کاربردی آشپزخانه:

اگر می‌‌خواهید بدانید بهترین وسایل کاربردی برای کامل کردن طراحی کابینت آشپزخانه مینیمال چیست باید بگوییم که بهترین آنها ساده‌ترینشان هستند. اکنون که طراحی آشپزخانه مینیمال شما به پایان رسیده و قصد خرید لوازم کاربردی برای آن را دارید، لوازمی با طرح ساده انتخاب کنید. امروزه انواع وسایل برقی آشپزخانه مانند قهوه‌ساز، آب‌میوه‌گیری، پلوپز و... در طرح‌های ساده و مینیمالیستی به فروش می‌رسند.

طراحی کابینت مینیمال برای چه فضایی مناسب است؟

آشپزخانه هر خانه‌ای باید با فضای پذیرایی و دیگر بخش‌های خانه هماهنگ باشد. اگر خانه و زندگی شما به سبک کلاسیک است، نباید از سبک مینیمال در طراحی آشپزخانه خود بهره بگیرید. درهای کنده‌کاری‌شده، لوسترهای پرزرق‌وبرق، مبل‌های سلطنتی و وسایل دیگری که یادآور سبک دیگری از دکوراسیون هستند، باید با آشپزخانه‌ای به سبک خود کامل شوند. همچنین اگر سبک ساخت کابینت مدرن شما با تزئینات ساده مختلفی همراه است، فکر یک آشپزخانه مینیمال و کابینت مینیمال باشید.

طراحی و ساخت کابینت مینیمال مناسب خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن است. سازه‌های ساده‌ای که بر اساس فرم‌های هندسی ساخته شده‌اند.

تنوع و زیبایی بخشیدن به طراحی کابینت مینیمال:

شاید ترکیب رنگ‌های خنثی و ترکیب‌بندی به دور از هرگونه تزئینات در ساخت کابینت مینیمال شما را به این فکر بیندازد که این فضا را چگونه می‌توان گرم‌تر کرد. اینکه چگونه می‌توان فضای گرمی به آشپزخانه مینیمال شما بخشید، کار سختی نیست. یکی از بهترین عناصری که می‌تواند در این فضا مورد استفاده قرار گیرد، گل‌ها و گیاهان طبیعی است. گلدان‌های ساده شیشه‌ای یا چینی با گیاهان مختلف می‌توانند تازگی، طراوت و زندگی را به آشپزخانه ساده و لوکس شما بیاورند.

سخن پایانی:

مینیمالیسم به‌معنای زندگی با وسایل مدرن و ساده، و زدودن وسایل اضافی از دوروبر، و نگهداری وسایل باارزش شما است. نوشتار پیش رو شاید برای مشخص کرده باشد که کابینت آشپزخانه مینیمال چیست اما سبک زندگی مینیمال تنها در داشتن آشپزخانه آن خلاصه نمی شود. سبک مینیمالیسم با پاک کردن همه چیزهای زیادی از اطراف فرد، فرصت و فضای بیشتری در اختیار او قرار می‌دهد تا به آنچه دوست دارد بپردازد.

به همین دلیل هم هست که طراحی کابینت مینیمال نیز گویای سادگی و بی‌پیرایگی است.

معمولاً انتخاب دکوراسیون آشپزخانه و کابینت‌های آن برای کسانی که علاقه چندانی به طراحی‌های شلوغ و پیچیده ندارند و زیبایی را در سادگی خلاصه می‌کنند، کمی سخت و دشوار است؛ اما باید بدانید که امروزه با ارائه طراحی‌ داخلی منزل مینیمال و کابینت مینیمال، دیگر چنین مشکلی وجود نخواهد داشت. اگر به دنبال کابینت و دکوراسیون آشپزخانه‌ای هستید که علاوه بر کارایی مطلوب، ظاهری ساده و در عین حال جذاب داشته باشد، می‌توانید از کابینت مینیمال در منزل، محل کار، ویلا و... خود استفاده نمایید.در کابینت هایگلاس از سبک مینیمال استفاده می شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم به ویژگی‌های کابینت مینیمال بپردازیم؛ بنابراین، اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان همراه ما باشید. 

کابینت مینیمال چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراحی و دکوراسیون مینیمال، سبکی ساده و حداقل گرا است و تنها در آن از لوازم کاربردی و ضروری استفاده می‌شود. با این تفاسیر بدیهی است که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیز می‌بایست تنها از فضاهای کاربردی بهره گرفت و از اضافه‌کردن لوازم تزئینی، دکوری و... اجتناب کرد. دکوراسیون آشپزخانه و کابینت مینیمال، سبکی مدرن و امروزی است که با استفاده حداقلی از لوازم تزئینی، فضا را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهد. باتوجه‌به اینکه در چنین دکوراسیونی از حداقل لوازم ممکن استفاده می‌شود، می‌توان در آپارتمان‌های کوچک و در فضاهای کم نیز از این سبک جذاب استفاده کرد. 

کابینت مینیمال در چه رنگ‌هایی عرضه می‌شود؟ 

پس از اینکه با سبک دکوراسیون و کابینت مینیمال آشنا شدید، اولین سؤالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، رنگ کابینت‌ها است. با اینکه انواع کابینت‌ها در رنگ‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و شما می‌توانید هر رنگی را برای دکوراسیون و کابینت مینیمال خود انتخاب نمایید؛ اما باتوجه‌به سبک ساده‌گرای مینیمال، پیشنهاد می‌شود از رنگ‌های روشن در این طراحی بهره بگیرید. معمولاً استفاده از رنگ سفید در کابینت مینیمال رایج‌تر و متداول‌تر از سایر رنگ‌هاست و برای اینکه ظاهر آشپزخانه شما کسل‌کننده نشود و ظاهر یک‌دستی نداشته باشد، از رنگ‌های مکمل رنگ سفید مانند قهوه‌ای، مشکی و... در کنار رنگ سفید استفاده می‌شود. شما می‌توانید از میان رنگ‌های روشن دیگر مانند کرمی، شیری و... رنگ غالب کابینت مینیمال خود را انتخاب نمایید. 

برای طراحی و اجرای کابینت مینیمال از چه متریالی می‌توان استفاده کرد؟

پس از بررسی ویژگی‌ها و رنگ‌های کابینت مینیمال، وقت آن رسیده است که متریال مورداستفاده در این نوع کابینت را مورد بررسی قرار دهیم. بدیهی است که در هنگام انتخاب متریال کابینت، مقاومت و نظافت آسان مهم‌ترین ویژگی‌های مدنظر مشتریان هستند. صفحات ام دی اف و هایگلاس، متریالی هستند که علاوه بر مقاومت بالا و نظافت آسان، قیمت مناسبی دارند و می‌توانند به‌عنوان متریال کابینت‌ مینیمال به کار روند. پیشنهاد می‌شود در صورت استفاده از صفحات ام دی اف یا هایگلاس، برای بخش زیر سینک کابینت خود ورق PVC ضدآب را انتخاب نمایید. 

طراحی و اجرای کابینت مینیمال

در بخش‌های قبل با ویژگی‌ها و مزایای استفاده از کابینت مینیمال آشنا شدیم و دریافتیم که این سبک طراحی دکوراسیون و کابینت می‌تواند در هر فضایی از جمله فضاهای کوچک مورداستفاده قرار گیرد و جذابیت خاصی به آشپزخانه شما ببخشد. اگر علاقه‌مندید تا آشپزخانه‌ای جذاب را در آپارتمان، ویلا، محل کار و... خود طراحی نمایید و از کارایی و زیبایی آن لذت ببرید، می‌توانید همین حالا برای طراحی و اجرای کابینت مینیمال با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت تماس حاصل فرمایید. 

کابینت نئوکلاسیک از دیگر انواع کابینت های امروزی است.مقالات مشابه

محصول مشابه

دکوراسیون‌تان را همانگونه که در ذهن تصور می کنید با خدمات ما بسازید

VERGEUR WOOD CRAFTS