×

به اشتراک بگذارید

  • کابینت بدون دستگیره

کابینت بدون دستگیره این روزها به بخشی از دکوراتیو مدرن آشپزخانه تبدیل شده و طرفداران خاص خود را دارد. در کنار زیبایی کاربرد یک سبک جدید، این نوع کابینت از مزایای خاصی نیز برخوردار است.

علاوه بر این قابلیت همراهی و ست شدن این نوع کابینت با سایر بخش‌های دکوراتیو آشپزخانه‌های امروزی به‌ویژه در فضاهای کوچک با استقبال بالایی از طرف کاربران همراه شده و بر محبوبیت آنها افزوده است.

مزایای متنوعی از هماهنگی با انواع دکوراتیو آشپزخانه تا قابلیت ساخت با انواع متریال ساخت را می‌توان در ردیف ویژگی‌های این طرح ساخت کابینت نام برد.

در نوشتار پیش رو قصد داریم درباره این موارد بیشتر با شما گفتگو کنیم.

هم‌چنین می‌خوانیم:

• کابینت بدون دستگیره، از ساخت تا کاربرد...

• مزیت‌های کابینت های بدون دستگیره

• کابینت بدون دستگیره برای کدام آشپزخانه مناسب است؟

با ما تا انتهای متن همراهی کنید.

کابینت بدون دستگیره و ویژگی‌های کاربردی

کابینت در آشپزخانه‌های امروزی نقش مهم و غیرقابل جایگزینی ایفا می‌کند. با امروزی شدن سبک زندگی در عصر ما، شیوه‌های طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، معماری و دکوراسیون کاربردی در منازل و طراحی داخلی نیز تغییر کرده و چهره بخش‌های مختلف منازل دستخوش تغییرات زیادی شده است.

آشپزخانه از جمله مواردی است که این تغییرات با افزوده شدن کابینت‌ها در آن به‌خوبی قابل مشاهده است. کابینت بدون دستگیره نیز به‌نوبه خود بخشی از مدرن شدن این فضاست که اخیرا به‌دلایلی از قبیل صرفه‌جویی در فضای مورد استفاده با بیشترین اقبال روبرو شده است.

این نوع کابینت با طراحی خاص و با دو روش متفاوت تولید می‌شود و برای حذف دستگیره از کاربرد فنر مکانیکی یا مگنت در آن استفاده می‌شود. دستگیره مخفی نیز روش دیگری برای اجرای این طرح است. شیوه‌ای که رگلاژ درب‌ها را نیز شامل می‌شود.

تاثیرات انتخاب این نوع کابینت بسیار بوده و کاهش فضای مورد نیاز برای نصب و استفاده بهینه از فضای کامل کابینت تنها بخشی از این مزایا هستند.

در ادامه مطلب به دیگر ویژگی‌های کاربردی مورد نظر می‌پردازیم.

با ما همراه بمانید.

کابینت بدون دستگیره و 7 ویژگی برتر!

• سهولت کاربرد و باز و بسته شدن درب‌ها: بدون شک باز کردن درب کابینتی که نیاز به گرفتن دستگیره نداشته و با تماسی جزئی انجام می‌شود به‌مراتب راحت‌تر از نمونه‌های کلاسیک خواهد بود.

• بهترین اجرای سبک مدرن: اگر مایلید سبک مدرن را در آشپزخانه منزل خود به اجرا بگذارید، انتخاب کابینت بدون دستگیره کمک زیادی به شما خواهد کرد. زیرا دستگیره‌های مصرفی برای کابینت‌ها در کنار زیبایی و تنوع بالایی که دارند اصولا به سبک کلاسیک تعلق داشته و به‌خودی خود امتیازی برای اجرای سبک مدرن به‌شمار نمی‌آیند.

در مقابل کابینت بدون دستگیره یکی از ویژگی‌های شاخص در اجرای سبک مدرن برای کابینت‌کاری آشپزخانه‌های امروزی است که نقش مهمی در اجرای این سبک در منزل ایفا می‌کند.

• قابلیت بالای ست شدن با سایر اجزای دکوراتیو و اکسسوری‌ها: با توجه به تنوع بالای دستگیره‌ها، هماهنگ و همراه نمودن آنها با سایر بخش‌ها می‌تواند پروسه دشوار و زمان‌بری باشد. با حذف این بخش و تولید کابینت بدون دستگیره، این هماهنگ‌سازی و ست نمودن بسیار آسان‌تر صورت می‌گیرد. به این ترتیب شما می‌توانید تنها با هماهنگی درب کابینت با سایر اجزاء کاربردی، بخش زیادی از هارمونی لازم بین این اجزاء را ایجاد نمایید.

• بی‌نیازی از کاربرد ابزار و یراق: یکی از دلایل انتخاب و برتری کابینت بدون دستگیره را می‌توان در بی‌نیازی آن به ابزار و یراق مصرفی جستجو کرد. موردی که علاوه بر سرعت و سهولت بخشیدن به پروسه تولید و نصب کابینت‌ها، با کاهش چشمگیر قیمت کابینت و صرفه‌جویی بالایی در هزینه‌ها نیز همراه خواهد بود. این مورد هم‌چنین انتخاب نمونه‌های متنوع این محصولات را با توان خرید افراد مختلف آسان‌تر می‌کند.

• هماهنگی بیشتر با سنگ‌های مصرفی در آشپزخانه: سنگ‌های مصرفی در دیواره‌ها، ظرفشویی و سایر بخش‌ها امروزه با تنوع بسیار بالا و در رنگ‌بندی و طرح‌های متنوع تولید می‌شوند. موردی که در کنار مزیت تنوع، چالش‌هایی نیز در زمینه انتخاب سایر اجزاء از جمله دستگیره کابینت ایجاد می‌کند. با استفاده از کابینت بدون دستگیره این مشکل به‌طور کلی حل می‌شود.

• هماهنگی بیشتر با جزیره آشپزخانه: جزیره از اجزای مهم در آشپزخانه‌هایی با سبک مدرن است که اغلب زیبایی و راحتی فراوانی به محیط آشپزخانه شما می‌بخشد. اما این مورد نیازمند دقت بالا در انتخاب سایر بخش‌ها جهت حفظ هارمونی لازم نیز هست که اغلب مسیر کامل نمودن این پروسه را با دشواری همراه می‌کند. دستگیره‌های کابینت با توجه به تنوع بالا در طرح، جنس و رنگ از اصلی‌ترین این موارد هستند که افراد را با چالش انتخاب روبرو می‌کنند.

• سهولت حرکت افراد در آشپزخانه: وجود دستگیره کابینت در بسیاری از آشپزخانه‌ها به‌ویژه با طراحی راهرویی و در آشپزخانه‌های کوچک در بسیاری موارد با مشکلاتی در رفت و آمد همراه است. برخورد اشیاء مختلف به دستگیره کابینت نیز در چنین فضاهایی دردسرساز بوده و مشکلاتی ایجاد می‌کند. با انتخاب و نصب کابینت بدون دستگیره ضمن استفاده بهتر از فضای موجود از بروز چنین مشکلاتی نیز جلوگیری می‌شود.

نقش کابینت بدون دستگیره در کاربردی نمودن فضای آشپزخانه

علاوه بر مشخصات و حساسیت‌های متداول به‌کار رفته در انتخاب کابینت آشپزخانه، از نقش مهم انتخاب کابینت کوچک با حجم کمتر در فضاهای محدود امروزی نمی‌توان چشم‌پوشی نمود. در این راستا، علاوه بر طراحی حرفه‌ای ملزومات آشپزخانه، حذف دستگیره‌ها نیز به‌نوبه خود سهم زیادی در این مورد ایفا می‌کند.

با حذف این بخش، امکان قرارگیری نزدیک‌تر بخش‌های مختلف دکوراتیو آشپزخانه به کابینت‌ها بدون نگرانی بابت تماس و تصادم آنها با دستگیره‌ها فراهم می‌آید. علاوه بر این، کابینت بدون درب در بخش ابتدایی و انتهایی و در صورت مجاورت با دیواره‌های آشپزخانه با مشکلات متداول در مورد برخورد دستگیره‌ها به دیواره، خراشیدگی و بروز آسیب همراه نیست و از این بابت نیز کاربردی‌تر خواهد بود.

ورگر تولید کننده کابینت آشپزخانه در طرح های مختلف است.

حذف دستگیره کابینت و روش‌های اجرای آن

به روش‌های مختلف می‌توان نسبت به حذف دستگیره در طراحی و اجرای کابینت تمام چوب اقدام نمود. در شیوه اول با استفاده از خاصیت مغناطیسی درب‌های کابینت را به بدنه نزدیک کرده و بابت باز و بسته کردن‌ آنها از مگنت استفاده می‌کنیم. این نوع درب به فشاری نیز معروف است. دلیل این نامگذاری باز شدن آن با یک فشار جزئی است که کار را برای خانم‌های آشپزخانه آسان می‌کند.

این مورد به‌ویژه زمانی بسیار مفید است که دست افراد در حین آشپزی به مواد غذایی آغشته بوده و باز کردن درب کابینت با یک فشار و بدون نیاز به استفاده از دستگیره انجام می‌شود.

با استفاده از فنرهای مکانیکی نیز نسبت به تولید کابینت بدون دستگیره اقدام می‌شود. در این روش نیز کابینت از هرگونه دستگیره بی‌نیاز بوده و کاملا راحت و آسان باز و بسته می‌شود.

کابینت بدون دستگیره مناسب برای آشپزخانه‌هایی مناسب است که...

علاوه بر زیبایی و سهولتی که استفاده از این نوع کابینت به آشپزخانه شما می‌افزاید، این سیستم برای برخی مکان‌ها و موقعیت‌ها مفیدتر از سایر موارد نیز هست. از جمله در موارد زیر:

خانه‌هایی با کودکان خردسال و نوپا: یکی از مشکلات والدین جوان با فرزندان و مهمانان خردسال خود باز و بسته شدن درب کابینت‌ها توسط آنهاست که به بی‌نظمی و مشکلات ثانویه می‌انجامد. با نصب کابینت بدون دستگیره از این مشکلات جلوگیری شده و کار برای مادران نیز آسان‌تر می‌شود.

آشپزخانه‌هایی با طرح دالانی یا بلند و باریک: این نوع آشپزخانه با وجود زیبا و کاربردی بودن، مشکلاتی نیز دارد که تنگی محل عبور افراد یکی از آنهاست. در چنین شرایطی دستگیره کابینت می‌تواند بر مشکل افزوده و دردسرهایی ایجاد کند. با حذف دستگیره و استفاده از کابینت بدون دستگیره این مشکل تا حدی حل شده و استفاده بهینه از فضای آشپزخانه ممکن می‌شود.

آشپزخانه‌های کوچک: علاوه بر استفاده از این طرح در آشپزخانه‌های دالانی، در دیگر مکان‌هایی که با محدودیت فضا همراه هستند نیز کاربرد این طرح کابینت مفید و موثر است.

امکان استفاده در طیف وسیعی از متریال مصرفی: یکی از محاسن استفاده از این نوع کابینت سازگاری آن با انواع مواد اولیه مصرفی در ساخت است. به‌طوری که می‌توان از این نوع سیستم برای ساخت انواع کابینت ممبران، استیل، چوبی و ام دی اف نیز استفاده کرد.

در کنار مزایای گفته شده می‌توان به معایبی نظیر جذب چربی در صورت بسته نشدن کامل و مشکلاتی که ممکن است در اثر استفاده از متریال نامرغوب در ساخت این نوع کابینت پدید آید اشاره نمود.

در نمونه‌های دارای جک گاهی مشکلاتی در بسته شدن کامل درب‌ها دیده می‌شود که لازم است هنگام خرید این نوع کابینت به آن توجه شود.

و در پایان...، کابینت بدون دستگیره: آمیزه زیبایی، سادگی و مدرنیته!

مقالات مشابه

محصول مشابه

دکوراسیون‌تان را همانگونه که در ذهن تصور می کنید با خدمات ما بسازید

VERGEUR WOOD CRAFTS