×

به اشتراک بگذارید

  • دیوارپوش چوبی

دیوارپوش چوبی و کاربردهای آن در نمای دکوراتیو داخلی ساختمان این روزها به یکی از موضوعات پربازدید در فضای اینترنت تبدیل شده است. طرح‌های زیبا و متنوع این محصولات در کنار نمای متفاوت و خاص آنها از یک سو زیبایی نظیر کاغذ دیواری داشته و از سوی دیگر از عمر بالایی برخوردار است.

این موارد دیوارپوشهای چوبی را به گزینه انتخابی اهل فن و مشکل پسندان تبدیل کرده است.

در این نوشتار قصد داریم به معرفی این نوع پوشش دیوار بپردازیم و ضمن آن از مزایا و قیمت آن نیز با شما گفتگو خواهیم کرد.از دیوارپوش چوبی برای دکوراسیون آشپزخانه مدرن نیز استفاده می شود.

هم‌چنین می‌خوانیم:

• دیوارپوش چوبی از تهیه تا نصب...

• با تنوع دیوارپوش چوبی آشنا شویم!

• از خرید و نصب دیوارپوش چوبی چه می‌دانیم؟

با ما در مطالعه این مطلب همراه شوید.

دیوارپوش چوبی

پوشش دیوارهای داخلی از مهم‌ترین بخش‌های دکوراتیو در هر ساختمان است که نقش مهمی در زیبایی فضا دارد. نقش این فاکتور تزئینی هنگامی مهم‌تر می‌شود که از تاثیر آن بر دکوراسیون داخلی، تنوع بالای محصولات و نیز شیوه نصب، خرید و قیمت دیوارپوش اطلاعات بیشتری داشته باشیم.

در مورد انواع دیوارپوش چوبی جنبه دکوراتیو بسیار قوی بوده و زیبایی خاص و اصیلی به محیط می‌بخشد. نمایی متفاوت که با وجود شباهت‌هایی به دیگر انواع نماها نظیر کاغذ دیواری، از مزیت‌های جداگانه‌ای نیز برخوردار بوده و آرامش و زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد.

در کنار این مزایا هم‌خوانی فوق‌العاده این سبک از دیوارپوش با انواع پارکت و کفپوش نیز موردی است که نقش پررنگ‌تری به این ملزومات بخشیده و همراهی آن با سایر اجزایی دکوراتیو پوششی را افزایش داده است.

در ادامه مطلب شما را با مزایای کاربردی این محصولات آشنا می‌کنیم.

دیوارپوش چوبی چیست؟

 دیوارپوش چوبی یک نوع پوشش چوبی است که برای زیباتر به نظر رسیدن دیوار استفاده می‌شود. از این متریال معمولاً در دکوراسیون داخلی منازل مسکونی، اداره‌ها، هتل‌ها و همچنین زیباتر به نظر رسیدن مراکز تجاری و مدرن استفاده می‌شود. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از دیوارپوش چوبی می‌توان به گرم شدن فضا و همچنین مدرن و جذاب‌تر به نظر رسیدن فضا اشاره کرد. اما دیوارپوش چوبی چیست و استفاده از آن چه مزیت‌هایی دارد؟ در این مقاله می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد دیوارپوش چوبی بدانید، آشنا شوید.

دیوارپوش چوبی نوعی پنل از جنس چوب است که با قرار گرفتن در کنار هم سطح دیوار را می‌پوشانند. این پنل ها تنوع رنگی متفاوتی دارند و در طرح‌های مختلفی ارائه می‌شوند و شما می‌توانید با در نظر گرفتن سایر عناصر دکوراسیون، از رنگ و طرح مورد نظر خودتان در دکوراسیون داخلی منزل یا محیط کار از آن استفاده کنید.

آشنایی با دیوارپوش چوبی و کاربرد آن

استفاده از پوشش‌های دیواری همواره بخشی مفید از تکمیل نمای دیوار بوده و طی قرن‌ها با ایجاد تغییراتی تکمیل شده است. از زمانی که برش‌ الوارهای چوب برای جلوگیری از نفوذ سرما و رطوبت بر روی دیوارهای منازل روستایی خودنمایی می‌کرد تا اکنون که از آنها به‌عنوان نمای دکوراتیو کمک گرفته می‌شود سال‌ها گذشته است.

طی همه این مدت، چوب و استفاده اصولی از آن در نمای داخلی ساختمان همواره تاثیرات مثبت زیادی را به همراه داشته است. امروزه و با استفاده از پانل‌های دیوارپوش چوبی از پیش آماده، فرصت مناسبی برای کاربرد بهینه این محصولات پدید آمده است.

برخی از مزایای کاربرد این نوع دیوارپوش عبارتند از:

تنوع رنگی: با وجود آنکه چوب به‌ظاهر دارای نقش ثابتی است، اما در تهیه دیوارپوش چوبی از تناژهای رنگی زیادی استفاده می‌شود که قابلیت تطبیق خوبی با دیگر اجزای دکوراتیو ساختمان پدید می‌آورد. این جنبه بر مصارف مختلف و متنوع دیوارپوش‌های چوبی افزوده و آنها را به یکی از گزینه‌های انتخابی در این زمینه تبدیل نموده است.

محافظت در برابر اشعه مضر خورشید: رنگ پریدگی پوشش‌های مختلف دیواری نظیر رنگ و کاغذدیواری از جمله مشکلاتی است که با گذشت زمان گریبانگیر ساختمان‌ها شده و نمای دیوارها را دچار آسیب می‌کند. استفاده از پانل‌های دیوارپوش چوبی با داشتن خواص مقاومت در برابر اشعه خورشید این مشکل را به‌طور قطعی رفع می‌کند.

عایق در برابر دما: یکی از مزایای بزرگ استفاده از دیوارپوش چوبی عایق بودن این متریال در برابر دماست که مانع از نفوذ سرما و گرما به داخل ساختمان می‌شود. این مورد به‌ویژه در فضاهایی با نیاز به تنظیم و تعادل دما مانند اتاق خواب و سالن نشیمن بسیار کاربردی و مفید است. وجود روکش‌های مخصوص و مقاوم بر روی این پانل‌های چوبی آنها را برای چنین خواصی آماده نموده است.

استحکام بالا: این متریال طبیعی ضمن زیبایی فوق‌العاده‌ای که به محیط می‌بخشد از استحکام و طول عمر بالایی نیز برخوردار است. به‌طوری که با نصب آنها تا مدت‌ها بابت سالم ماندن دیوارها آسوده‌خاطر بوده و از صرف هزینه‌های اضافه معاف خواهید بود.

قابلیت استفاده جهت پوشش ترمیمی فوری: این مزیت برای پوشش دیوارهایی که به جهاتی آسیب دیده و مایل به ترمیم آنها هستیم گزینه‌ای ایده‌آل به‌شمار می‌آید. به‌ویژه آنکه از هزینه‌های جانبی تعمیرات و دردسرهای طولانی و زمان بر بنایی و ساخت و ساز نیز معاف است.

مقاوم در برابر انبساط و انقباض: بخش مهمی از مشکلات پوشش‌های دیواری مختلف به واکنش آنها در برابر تغییر دما و به شکل تغییر حجم رخ می‌دهد که ما آن را به شکل انقباض و انبساط مشاهده می‌کنیم. این موارد در انواع دیوارپوش چوبی منتفی بوده و مقاومت این محصولات در برابر چنین تغییراتی باعث کاربرد آنها به شکل بهینه می‌گردد.

تنوع بالا در طرح: زیبایی همواره از دلایل اصلی استفاده از دیوارپوش‌های مختلف بوده و نقش مهمی در کاربرد آنها ایفا می‌کند. تنوع طرح در انواع دیوارپوش چوبی این فرصت را به کاربران داده تا زیباترین طرح‌های این نوع پوشش را در قالب محصولاتی با تنوع طرح و رنگ در اختیار داشته باشند. این تنوع بالا هر نوع سلیقه را راضی کرده و حتی نیازهای بسیاری از مشکل‌پسندان را نیز در این مورد تامین می‌کند.

مطالعه بیشتر: کمد دیواری کلاسیک 

کاربرد دیوارپوش چوبی

از دیوارپوش‌های چوبی امروزه هم در منازل مسکونی و هم عمومی و تجاری استفاده می‌شود. این پنل ها هم جلوه زیبایی دارند و هم بسیار مقاوم و شکیل هستند. در ادامه به مهم‌ترین کاربردهای دیوارپوش چوبی اشاره شده است.

سالن پذیرایی

اتاق خواب

لابی ساختمان

مراکز تجاری

فروشگاه‌ها

مدارس

بیمارستان‌ها

شرکت‌ها و اداره‌ها

برای آشنایی با طراحی کابینت چوبی کلاسیک به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

دیوارپوش چوبی و امکان اجرا در سبک‌های مختلف!

دکوراسیون داخلی ساختمان طی سال‌ها تحت‌تاثیر پیروی از سبک‌های مختلف شکل گرفته و به موقعیت فعلی رسیده است. مسیری طولانی که در طول آن فراز و نشیب‌های بسیاری طی شده و بسیاری موارد در قالب این سبک‌ها طبقه‌بندی شده‌اند.

با وجود مزایای فراوان موجود در این تقسیم‌بندی‌ها، در مواردی نیز وجود آنها محدودیت‌هایی را در انتخاب افراد رقم می‌زند.

برای مثال برخی انواع پوشش رنگی دیوارها در نمونه‌های دلخواه در هر سبک ناموجود بوده و امکان انتخاب آنها از کاربران سلب می‌شود.

خوشبختانه در مورد دیوارپوش چوبی این محدودیت وجود ندارد و تنوع بالای این محصولات شامل نمونه‌های بسیار زیبایی در همه سبک‌هاست.

به این ترتیب استفاده از این ملزومات دیوارکوب با وجود هر سبک کاربردی در ساختمان قابل اجرا بوده و مشکلی در مسیر اجرای آنها پدید نمی‌آورد. به‌عبارت دیگر با هر سبک دکوراسیون اجرای یدر ساختمان بی‌شک خواهید توانست دیوارپوش چوبی مناسب و هماهنگ با آن را یافته و نصب نمایید.

با توجه به وجود آلبوم‌های متنوع از این محصولات، می‌توانید ضمن مشاوره با سایت‌های معتبر ارائه کننده این دیوارکوب‌های تزئینی از تنوع موجود بیشترین استفاده را ببرید.

آشنایی با انواع دیوارپوش چوبی

این نوع دیوارپوش‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک بنا بر اقتضا و سبک به‌کار گرفته شده در دکوراسیون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از معروف‌ترین مدل‌های این محصولات عبارتند از:

زبان و شیار، تخته چوب، چوب بازیابی شده، پانل تخت، برد و باتن، پانل تخته کاشی، تخته کشتی و پانل چوبی افقی که کاربرد آنها در موقعیت‌های مختلف نقش زیادی در آسایش کاربران و زیبایی محیط ایفا می‌کند.

در این بخش از مطلب به معرفی مختصر هر یک از این انواع می‌پردازیم.

زبان و شیار:

این نوع دیوارپوش چوبی که بیشترین کاربرد آن در بوفه‌هاست. این نام اصولا به هرگونه چوب دارای شیار و متصل که شکلی شبیه به برش و شیار داشته باشد اطلاق می‌شود. در این روش از درز نامرئی تولید شده از کنار هم قرار گرفتن چوب‌ها استفاده شده و فضای دیوار پوشش داده می‌شود.

تخته چوب:

این شیوه که نخستین بار به شکل کلاسیک در زمان ویکتوریا ابداع شده، امروزه به شکل پانل‌های آماده با قیمت مناسب در اختیار کاربران قرار دارد. این پانل‌های آماده امروزه به اشکال وینیل، ام دی اف یا چوب طبیعی و با عرض‌های مختلف در بازار موجود بوده و نقش مهمی در تامین نیاز کاربران به این نوع دیوارپوش دارند. قیمت مناسب و موارد کاربرد متنوع این محصولات نیز از دیگر دلایل اقبال عمومی از آنها به‌شمار می‌آید.

چوب بازیابی شده:

این نوع دیوارپوش همانطور که از نامش برمی‌آید، از بازیافت چوب‌هایی که قبلا مصرف شده‌اند تهیه می‌شود. این موضوع اصالت و حس نوستالژیک خاصی به محیط می‌بخشد که هرگز در نمونه‌های صنعتی نظیر ام دی اف آن را نخواهید یافت. با وجود امکان رنگ‌آمیزی و ایجاد تغییراتی در این نوع دیوارکوب، کاربرد آن در فضاهای مختلف از انباری و دیوارهای کارگاهی تا منازل متنوع است.

پانل‌های تخت:

این سری دیوارپوش در واقع مجموعه‌ای از تخته‌های تزئینی هستند که کار پوشش دیوار صاف را انجام داده و به‌عبارتی آن را قاب می‌کنند. استفاده از چوب طبیعی در نمونه‌های مختلف از بلوط و غیره در همه سبک‌های دکوراسیون از مدرن تا کلاسیک به این روش معمول بوده و نقش مهمی ایفا می‌کند.

برد و باتن:

این نوع که بیشتر در دکوراتیو سبک روستیک کاربرد دارد از لایه‌های متناوب چوب طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده و اغلب در آشپزخانه‌، حمام و اتاق رختشویی و بسیاری دیگر از فضاهای ساختمان کاربرد دارد.

پانل تخته کاشی:

این نوع از دیوارپوش چوبی از ام دی اف پوشیده شده با لایه ملامین تهیه شده و بسیار شبیه به کاشی چینی است. حتی نصب این نوع نیز با کاشی چینی شباهت داشته و اغلب در بخشی از پوشش دیوار مثلا نصف آن تعبیه می‌شود. فریم‌های بیشتر که به‌معنای پانل‌هایی با ابعاد کوچکتر نیز هست در این شیوه به کار اصالت و زیبایی بالاتری می‌بخشد، گرچه کار و هزینه بیشتری را نیز در پی خواهد داشت.

پانل چوبی افقی:

این نوع پانل اغلب در نمای بیرونی منازل استفاده شده و شکلی ثابت و معمولی دارد. اما کاربرد آن می‌تواند شخصیت خاصی به فضای بیرونی ساختمان شما بدهد که قابل مقایسه با کمتر مورد مشابهی است.

این نوع دیوارپوش چوبی که به شکل نوارهایی با عرض 9 سانتی متر تهیه می‌شود، در نمای خارجی حانه‌هایی با سبک مدرن و سنتی کاربرد داشته و قابل مشاهده است.

کاربرد و نصب این نوع روکش ارزان بوده و نیاز به حمل سخت ورق‌های سنگین و بزرگ چوبی ندارد. استفاده از آن نیز با نصب آسان مقرون به‌صرفه بوده و طرفداران زیادی در میان کاربران دارد.
دیوارپوش چوبیخرید دیوارپوش چوبی

اگر قصد خرید این ملزومات ساختمانی و دکوراتیو را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را از طریق مراکز فروش شناخته شده و سایت‌های معتبر انجام دهید. به این ترتیب بابت اصالت کالا آسوده خاطر خواهید بود و از مزایای کاربرد آن بیشترین استفاده را خواهید نمود. ضمن اینکه از موقعیت مشاوره رایگان و کسب راهنمایی‌های لازم در انتخاب بهینه نیز بهره‌مند می‌شوید.

نصب دیوارپوش چوبی

دیوارها از اصلی‌ترین عناصر دکوراتیو به‌کار رفته در ساختمان هستند که هر دو نقش تزئینی و محافظتی را در سازه ایفا می‌کنند. بر این اساس پوشش آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر متریال مصرفی در این مورد نقش شیوه و پروسه نصب نیز بسیار مهم بوده و در صورت سهولت و کیفیت نصب، کاربران بیشتری را به انتخاب این ملزومات تشویق چوبی می‌کند.

در مورد نصب دیوارپوش نیز روال کار به همین شکل است. قیمت اجرای پروژه نصب این دیوارپوش‌ها به عوامل گوناگونی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها جنس و متریال مصرفی دیوارپوش است. برای مثال چوب طبیعی به‌دلیل ارزش بالاتر و دشواری نصب هزینه بیشتری را برای این کار می‌طلبد.

هم‌چنین با در نظر گرفتن فضای مورد نظر اعم از تجاری، اداری و مسکونی نصب این نوع دیوارپوش‌ها باید از کیفیت لازم برخوردار باشد.

محل‌های پرتردد مانند ادارات و مراکز تجاری از جمله پرکاربردترین اماکنی هستند که این ملزومات در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین مکان‌هایی با توجه به حجم بالای تردد افراد و تماس بیشتر با متریال دیوارپوش، لازم است نسبت به انتخاب نمونه‌های مناسب تصمیم‌گیری شود.

در مورد سازه‌های مسکونی، انتخاب نمونه مناسب و محل نصب به عوامل دیگری بستگی دارد که از جمله بحث زیبایی و میزان دیده شدن این متریال را شامل می‌شود.

در هر صورت بهتر است پیش از اتخاذ تصمیم نهایی در این مورد با کارشناسان فن تماس گرفته و از آنها در این مورد نظرخواهی نمایید. مشاوره با اهل فن بی‌شک راهنمایی لازم را برای انجام بهتر این کار در اختیار شما قرار خواهد داد.

مزایای دیوارپوش چوبی

دیوارپوش‌های چوبی علاوه بر ظاهر مدرن و زیبایی که به فضا می‌بخشد، بسیار  مقاوم هستند و طول عمر بالایی دارند. این دیوار پوش‌ها نسبت به گرما و سرما تا حد زیادی مقاوم هستند و عایق مناسبی برای ورود و خروج صدا محسوب می‌شوند. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین مزیت‌های دیوارپوش چوبی آشنا شوید.

مقاومت بالا

شستشوی راحت

عایق بودن در برابر حرارت و سرما

تنوع زیاد در رنگ و طرح

طول عمر زیاد

مقاوم در برابر ضربه و فشار

عدم نفوذ در برابر حشرات

مقاوم در برابر نور خورشید

جلوگیری از ورود و خروج صدا

معایب دیوارپوش چوبی

دیوارپوش چوبی مزیت‌های زیادی دارد و جلوه بی‌نظیری به فضا می‌بخشد، اما در صورتی که برای ساخت این پنل ها از جنس بی‌کیفیت استفاده شود، ممکن است خیلی زود آسیب ببیند و یا با قرار گرفتن در معرض رطوبت جلوه و مقاومت خود را از دست دهد. از طرف دیگر این دیوارپوش ها باید با دقت و به وسیله فرد متخصص نصب شوند و عدم توجه به این موضوع نیز می‌تواند روی کیفیت آن تأثیر بگذارد.

فراموش نکنید که دیوارپوش چوبی از جنس چوب ساخته شده و برخلاف مقاوم بودن در برابر حرارت، نباید در معرض حرارت مستقیم قرار بگیرد. زیرا به هر حال چوب قابل اشتعال است و ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را ایجاد کنید.

سخن آخر...

دیوارپوش چوبی و کاربردهای وسیع و متنوع آن در سازه های مسکونی، تجاری و اداری سال‌هاست که به بخش جدایی‌ناپذیر از دکوراسیون داخلی ساختمان و در مواردی نیز نمای بیرونی آن تبدیل شده است.

استقبال بالا از این دکوراتیو مفید و زیبا باعث شده سازندگان و عرضه کنندگان این نوع پوشش دیواری، تنوع و کیفیت بیشتری را چاشنی کار خود کرده و نسبت به تولید نمونه‌های متنوع و بسیار زیبای این ملزومات اقدام کنند.

مزیت‌های کاربردی این ملزومات ساختمانی نظیر عایق و مقاوم بودن در برابر عوامل طبیعی و فیزیکی نیز از دیگر مواردی است که اقبال عمومی نسبت به آنها را بالاتر برده و این تولیدات را به گزینه انتخابی بسیاری از کاربران تبدیل نموده است.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم در صورت تصمیم به اجرای دیوارپوش چوبی در ساختمان، نسبت به مشاوره با سایت‌های معتبر عرضه کننده این محصولات اقدام نموده و از مزایای راهنمایی کارشناسان حاضر بهره‌مند شوید.

مطالعه بیشتر: روشویی

استفاده از دیوارپوش چوبی موجب گرم‌تر شدن فضا می‌شود و به خصوص برای استفاده در مناطق سردسیر و فضاهای مدرن و امروزی بسیار مناسب است. این دیوارپوش ها هم با دکوراسیون مدرن سازگاری دارند و هم با دکوراسیون کلاسیک و از همین رو برای همه افراد و در همه مکان‌ها انتخاب مناسبی محسوب می‌شوند.مقالات مشابه

محصول مشابه

دکوراسیون‌تان را همانگونه که در ذهن تصور می کنید با خدمات ما بسازید

VERGEUR WOOD CRAFTS