×

به اشتراک بگذارید

  • دیزاین آشپزخانه کلاسیک

دیزاین آشپزخانه کلاسیک، طراحی به قدمت تاریخ اما در عین حال شیک و جذاب دارد. جزئیات ساده و غیرلاکچری به همراه پالت‌های رنگی خنثی و کابینت کلاسیک، یک آشپزخانه را کلاسیک می‌کنند. آشپزخانه‌های کلاسیک طرفداران خاص خود را داشته و در طول زمان هرگز جذابیت و مشتری‌های خود را از دست نداده‌اند! دیزاین آشپزخانه کلاسیک متریال خاص خودش را می‌طلبد؛ در این مقاله با ما همراه باشید تا هشت عنصر اساسی دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک را بشناسیم.

دیزاین آشپزخانه کلاسیک چیست؟

سبک‌های مختلف چیدمان آشپزخانه در عصرهای مختلف می‌آیند و می‌روند؛ اما برای صاحبان خانه‌هایی که سبک کلاسیک را دوست دارند، سبک آشپزخانه کلاسیک یک انتخاب عالی و همیشگی است. طراحی آشپزخانه کلاسیک با استفاده از چوب و عناصر طبیعی، نظر بسیاری از خریداران جوان را نیز به خود جلب می‌کند، کیست که عشق خود به طبیعت و عناصر طبیعی را انکار کند؟ کیست که عاشق سادگی و اصالت نباشد؟

چه چیزی یک آشپزخانه را کلاسیک می‌کند؟

دیزاین آشپزخانه کلاسیک با جزئیاتی رقم می‌خورد که جذابیتی جاودانه ایجاد کند. ویژگی‌های معماری طراحی آشپزخانه کلاسیک، یادآور سبک‌های اروپایی و آمریکایی قرن ۱۸، ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی است. کار کردن به‌روش کلاسیک و کلاسیک روی جزئیاتی مانند رنگ‌ها، کابینت‌ها، کانترها و موارد دیگر که در ادامه مفصل توضیح داده خواهند شد، آشپزخانه کلاسیک را زیبا، لوکس، گرم و دلپذیر می‌کند.

دیزاین آشپزخانه کلاسیک اغلب با کابینت‌های چوبی بدون درب‌های شیشه‌ای، گرانیت و سنگ مرمر و کف‌های چوبی شناخته می‌شوند. یک فوت کوزه‌گری معماری مانند نورپردازی در سقف یا استفاده از در‌های قوسی جدید، برای افزودن جذابیت و تبدیل آشپزخانه به نقطه کانونی در خانه می‌تواند بسیار کارساز باشد. طرفداران طراحی آشپزخانه کلاسیک و طراحی و اجرای کابینت کلاسیک بر این عقیده هستند که در صورت نبود جزیره نیز می‌توان غذا میل کرد، استفاده از یک میز به همراه صندلی‌های چوبی ساده، شکیل و اصیل نیز می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد، این‌طور نیست؟

تأثیرات طراحی

دیزاین آشپزخانه کلاسیک از عناصر معماری مدیترانه، کشور‌های جهان قدیم اروپا و حتی آمریکای مستعمره تأثیر می‌گیرد. به‌عنوان مثال، یک آشپزخانه مدیترانه‌ای کلاسیک، رنگ‌های خاکی و خنثی را با آجر و سنگ ترکیب می‌کند؛ اما برای کسانی که به کانترهای فرانسوی علاقه دارند، ترکیبی از چوب و سنگ در رنگ‌های طبیعی خودشان برای ایجاد یک حس کلاسیک به‌کار گرفته می‌شود. به همین ترتیب برای طرفداران سبک تودور، می‌توان تیر‌های چوبی را روی سقف، ستون‌های چوبی و پیش‌خوان‌های سنگی قرار داد و یک دکوراسیون کلاسیک جذاب و تأثیرگذار به وجود آورد. در ادامه با عناصر حیاتی و سازنده یک آشپزخانه کلاسیک آشنا خواهیم شد.

دیزاین آشپزخانه کلاسیک و عناصر ضروری آن

برای دیزاین آشپزخانه کلاسیک به چندین عنصر ضروری از قرار زیر نیاز خواهیم داشت:

• متریال طبیعی

• جزئیات

کابینت

• سخت‌افزار

• کانتر‌ها

• لوازم خانگی

• کاشی

• رنگ‌ها

• نورپردازی

• هود‌های سفارشی

• سینک‌ها

• کفپوش

متریال طبیعی

استفاده از چوب به‌عنوان یکی از بهترین متریال‌ها برای دیزاین آشپزخانه کلاسیک، از دیرباز مورد استفاده بوده و هست، زیرا ماندگاری و جذابیت بالایی دارد. در کنار چوب، استفاده از سنگ نیز یکی دیگر از متریال‌های طبیعی برای دیزاین آشپزخانه کلاسیک است. استفاده از انواع سنگ‌ها نیز درست به‌مانند چوب، همواره مورد توجه طرفداران سبک کلاسیک قرار داشته است.

در حالی که طرفداران سبک مدرن از فناوری‌ها و جدیدترین دکوراسیون آشپزخانه 2021-2022 و وسایل آشپزخانه جدید برای بخشیدن نمای مدرن و به‌روز به آشپزخانه خود استفاده می‌کنند، نقطه کانونی دیزاین آشپزخانه کلاسیک در جزئیات نهفته شده است. برای مثال از چوب که یک متریال همه‌کاره است، می‌توان برای دیزاین جزئیات آشپزخانه استفاده کرد، می‌توان آن را شکل داد، حکاکی کرد و مطابق با سلیقه صاحب‌خانه آن را در قالب شکل‌ها و رنگ‌های مختلف برای ایجاد یک دکوراسیون شیک و کلاسیک به کار گرفت.

در دیزاین آشپزخانه کلاسیک، کف‌پوش‌های مصنوعی و انواع لمینت محلی از اعراب ندارند. در نظر طرفداران سبک سنتی و کلاسیک، استفاده از مواد طبیعی مانند چوب سخت، سنگ‌های طرح‌دار در رنگ‌های مختلف و انواع کاشی‌ها در دیزاین‌های سنتی برای کفپوش آشپزخانه، جلوه بی‌نظیری از زیبایی و ظرافت را خلق می‌کند.دیزاین آشپزخانه کلاسیکجزئیات

در آشپزخانه‌های کلاسیک خبری از مبلمان مدرن و سلطنتی نیست. برای میز نهارخوری از یک میز و صندلی‌های چوبی ساده و اصیل استفاده می‌شود. برای نورپردازی سقف و دیوار از رنگ‌های خنثی و تیره استفاده می‌شود و خبری از کاغذدیواری‌های گل‌دار و رنگارنگ نیست. سقف آشپزخانه احتمالاً طاق دارد و در ورودی در صورت وجود، از جنس چوب است.

کابینت

شکی نیست که نوع کابینت به‌کاررفته در دیزاین آشپزخانه، تأثیر بسیار زیادی بر ظاهر آشپزخانه می‌گذارد. کابینت‌ها اولین عناصری هستند که در نگاه اول نظر بیننده را به خود جلب کرده و دیزاین کلی آشپزخانه را معرفی می‌کنند. کابینت‌ها در دیزاین آشپزخانه کلاسیک نقش مهمی دارند. قالب‌گیری‌ها برای کابینت‌ها معمولاً با استفاده از رنگ‌های تیره و سفید براق انجام‌شده و برای تزئین بیشتر از براکت‌های حکاکی شده بین کابینت‌ها استفاده می‌شود.

انواع کابینت‌های پانل برجسته و پانل فرورفته نیز وجود دارند که در دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال یک کابینت سفید عتیقه با در‌های شیشه‌ای، پس‌زمینه عالی برای ایجاد یک آشپزخانه کلاسیک است. لولا‌های روی کابینت‌ها می‌تواند برنزی، نقره‌ای یا برنجی آنتیک باشد تا سبک کابینت‌ها را تحسین کند. در آشپزخانه کلاسیک، چیدمان اتاق حول تقارن و تعادل با کابینت‌ها متمرکز شده و چیده می‌شود.

سخت‌افزار

کابینت‌هایی که با چوب حکاکی شده و شیشه تزئین شده‌اند، برای اینکه به‌خوبی در مرکز توجهات قرار بگیرند، باید با دستگیره‌هایی ترکیب شوند که کمتر در معرض دید و توجه قرار دارند. برای این کار دستگیره‌های فلزی درخشان به‌هیچ‌عنوان انتخاب مناسبی نخواهند بود. استفاده از دستگیره‌های کلاسیک با رنگ‌های مات و خنثی بر جذابیت کابینت‌ها و نمای کلی آشپزخانه خواهد افزود.

کانتر‌ها

کانتر در لغت به معني پيشخوان، باجه، گيشه، ديواره و سطحی است که قسمتي را از قسمت ديگر جدا مي‌کند. و در آشپزخانه، کانتر همان اوپن است. استفاده از سنگ‌های طبیعی و سخت مانند گرانیت و سنگ کوارتز در کنار انواع چوب مانند تخته‌ساطور، علاوه بر دوام و کارایی بالا، نما و جلوه‌ای بسیار زیبا و منحصربه‌فرد به دیزاین کلاسیک آشپزخانه شما خواهد بخشید. کانترهای ساخته‌شده از سنگ مرمر با حاشیه‌های تراش‌خورده و برش‌خورده به شکل‌های مختلف مانند اریب، تاجدار و قوس مانند در رنگ‌های خنثی و مات نیز یک انتخاب عالی و ماندگار برای دیزاین آشپزخانه کلاسیک شما خواهند بود. استفاده از متریال طبیعی برای کانترها که در تماس دائمی با پوست ما هستند، با هر بار تاچ، حس طبیعت و گرمی را به ما منتقل کرده و انرژی‌های منفی را از ما دور می‌کنند.

لوازم خانگی

در انتخاب لوازم خانگی دست ما بسیار بازتر از سایر عناصر خواهد بود. لوازمی مانند یخچال، اجاق‌گاز، ظرف‌شویی و لباسشویی معمولاً در نقطه کانونی آشپزخانه نیستند و می‌توان طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی را برای آن‌ها در نظر گرفت؛ اما پیشنهاد ما برای دیزاین آشپزخانه کلاسیک، استفاده از رنگ‌های نقره‌ای، خاکستری، سیاه، سفید و توسی است تا با سایر عناصر به‌خوبی ترکیب شوند. همچنین برای بخشیدن جلوه‌ای کلاسیک‌تر، می‌توان از درهای چوبی لولایی برای پوشاندن لوازم آشپزخانه استفاده کرد.

کاشی

کاشی‌ها یکی دیگر از عناصر بسیار مهم در دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک است که تأثیر بسیار زیادی در نمای کلی آشپزخانه می‌گذارد. بهترین نوع کاشی برای دیزاین کلاسیک، کاشی‌های سرامیکی هستند، به چند دلیل:

• کاشی‌های سرامیکی در صدها رنگ، سایز و طرح سنتی و کلاسیک در دسترس هستند

• به‌اندازه کافی برای استفاده در آشپزخانه بادوام و باکیفیت هستند

• می‌توان از آن‌‌ها برای برجسته کردن کابینت‌ها، لوازم خانگی، گوشه‌های کانتر و گوشه‌های دیوارها استفاده کرد

• به‌راحتی شسته و لکه‌زدایی می‌شوند

• لکه‌ها و کثیفی را بولد نمی‌کنند

کاشی‌های به‌کاررفته در دیزاین آشپزخانه، بازتاب سبک شخصی و آینه تمام نمای علایق درونی صاحب‌خانه است، پس اگر از یک طرح کلاسیک برای کاشی‌ها استفاده شود، نیمی از راه دیزاین آشپزخانه کلاسیک به‌خوبی و به‌درستی طی شده است.

رنگ‌ها

رنگ‌های به‌کاررفته در دیزاین یک آشپزخانه سنتی و کلاسیک، به‌طور کلی خاموش، ما و خنثی هستند. انواع پالت‌های رنگی سبز، زرد گرم، خاکستری، کرم، نقره‌ای، استیل، سفید و سیاه برای دکوراسیون کلاسیک ایده‌آل هستند. ممکن است از برخی رنگ‌های متضاد و مکمل روشن برای دیزاین های کوچک و جزئی مانند دستگیره‌ها یا حکاکی‌ها استفاده شود اما جلوه کلی آشپزخانه باید خنثی باشد. رنگ‌های خاموش، عناصر طبیعی را گرد هم آورده و در عین حال فضایی دلپذیر را ایجاد می‌کنند. برای آشپزخانه‌هایی با الهام از سبک سنتی و قدیمی، ممکن است از رنگ‌های نارنجی، اخرایی یا سفالی نیز استفاده شود.

نورپردازی

نورپردازی در این نوع آشپزخانه معمولاً تزئینی و رسمی است و گرمای اتاق را افزایش می‌دهد. شکل و نوع سایه لامپ‌ها و همچنین محل قرارگیری آن‌ها در سراسر فضا مهم است. نورپردازی باید به‌گونه‌ای باشد که فضای کلی آشپزخانه را بزرگ‌تر جلوه دهد. چراغ‌های فانوس، لوستر‌های برنجی یا کریستالی و نورپردازی‌های مخفی در دیزاین کلاسیک رایج هستند.؛ اما سیستم‌های نوری LED مدرن هرگز در این نوع آشپزخانه‌ها یافت نمی‌شوند.

هود‌های سفارشی

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در آشپزخانه‌های کلاسیک رایج شده است، هود سفارشی است. هودهای سفارشی را می‌توان از سنگ حکاکی شده، فلز تزئین شده، یا انواع چوب‌ها در طرح‌های سنتی ساخت. این هودهای کلاسیک در کنار حفظ سبک کلاسیک، به آشپزخانه جذابیت می‌بخشد. همچنین هود‌های مسی و برنجی نیز ظاهری جاودانه به طراحی آشپزخانه کلاسیک می‌بخشد. هود‌های سفارشی در اشکال، اندازه‌ها، مواد و پوشش‌های مختلف تولید می‌شوند.

سخن پایانی

آشپزخانه کلاسیک یک سبک طراحی محبوب است که جذابیتی ابدی دارد. دیزاین آشپزخانه به روش کلاسیک و سنتی هرگز از مد نیفتاده و حتی می‌تواند ارزش فروش مجدد خانه را افزایش دهد. از عناصر گفته شده برای طراحی کلاسیک آشپزخانه و طراحی کابینت چوبی کلاسیک خود نهایت استفاده را ببرید. نتیجه ترکیب هنرمندانه موارد فوق، یک آشپزخانه کلاسیک ماندگار و جاودانه خواهد بود.

مقالات مشابه

محصول مشابه

دکوراسیون‌تان را همانگونه که در ذهن تصور می کنید با خدمات ما بسازید

VERGEUR WOOD CRAFTS